V Artifactu mají jednotlivé karty nespočet různých efektů – takzvaných “keywords”. Abyste se v nich neztratili, připravili jsme si pro vás tento komplexní návod, ve kterém se na všechny z nich podíváme a dopodrobna je vysvětlíme.
Attack
Attack určuje základní sílu útoku, kterou váš hrdina v ideálním případě uštědří napadenému nepříteli. Je vyobrazen v levém dolním rohu karty, hned vedle ikonky dvou zkřížených mečů. Lze kladně či záporně modifikovat různými kouzly, předměty, nebo i ostatními postavami.



Armor
Ne každý hrdina má takové štěstí, že nějaký Armor má. Pokud tomu tak ovšem je, jeho hodnota je zobrazena dole uprostřed, vedle malého obrázku štítu. Armor blokuje příchozí poškození (pokud se tedy nejedná o Piercing damage) a dovoluje tudíž hrdinovi v boji přežít o něco déle. Pokud však žádným Armorem nedisponuje, lze ho navýšit například předměty zakoupenými v obchodě. Důležitou skutečností je, že brnění se neopotřebuje a poškození blokuje po celou dobu hry. Klesne-li Armor do negativních hodnot, jeho majitel bude dostávat zvýšené poškození.



Bounty
Kromě many v Artifactu zaplatíte také zlatem – měnou hojně využívanou v obchodě, na nakupování výbavy pro hrdiny, nebo “poživatelných” předmětů. Zlato získáváte zabíjením hrdinů a creepů. Chcete ho víc? Proč ne. Uvrhněte Bounty na nepřátelského hrdinu a získejte více zlata za jeho smrt. To se hodí například ze začátku hry, kdy je zlata nedostatek a tento výrazný přivýdělek vám dopřeje znatelnou výhodu nad nepřítelem.



Cleave
Cleave je definice zabití několika much jednou ranou. Nebo alespoň jejich částečné zmrzačení – dovoluje vám totiž, udeřit hned několik nepřátel najednou. Hodnota tohoto útoku se však odvíjí od velikosti Cleave, nikoliv od poškození samotného hrdiny. Pokud jednotka v akční fázi zaútočí (počítá se pouze přímý útok, ne duel) na jinou, okolní jednotky cíle – jedna napravo, druhá nalevo, obdrží avizované poškození z Cleave. To však neplatí u věží, neboť na ty se Cleave nevztahuje.



Condemn
Pokud se chcete rychle zbavit nepříjemného hrdiny, či snad jen extrémně silného předmětu, není rychlejší cesty, než použít Condemn. Ten, jakoby lusknutím prstu, zprovodí svůj cíl ze světa a nezanechá po něm na hrací desce ani stopu. Jedinou podmínkou je, že daný terč již musí být vyložen. Vysoká účinnost této vlastnosti bývá často vykoupena buď vysokou cenou, nebo nepříjemnými vedlejšími efekty. Condemn může cílit jak na hrdiny, tak ale i předměty a vylepšení hrací plochy.



Damage Immunity
Pokud potřebujete ochránit vaše jednotky co nejdéle, není lepší cesta, než je udělat na poškození imunní. K tomu vám pomůže právě tento keyword. Damage Immunity zpravidla patří mezi ty dražší vlastnosti, ale svoji práci odvádí velice dobře. Je-li na postavě aktivní, žádné poškození se k ní nedostane. I s tím se však dá něco dělat. O vaši drahou Damage Immunity vás může nepřítel připravit pomocí Purge, či jednotku úplně vyhladit prostřednictvím Condemn.



Death Shield
Jeden ze způsobů jak ochránit vaše postavy před smrtí je také Death Shield – poslední naděje pro každou zbídačenou kartu. Pokud by měla jednotka zemřít, nestane se tak a bude i nadále balancovat na hraně života a smrti s jedním životem, čekajíc na vyléčení, či snad osudovou ránu, která ji pošle do většných lovišť. Nezapomeňte, že každá jednotka může mít na sobě najednou pouze jeden Death Shield.

Disarm
Tato mechanika představuje způsob, jak odzbrojit nepřítele, aby v následujícím kole nenapáchal žádné škody. Obzvlášť pokud nepřítel vsadí vše na jednu kartu, odzbrojte ho a připravte tak o možnost hrozivě pročistit vaše řady. Pokud má jednotka aktivní vlastnost Retaliate, nepřichází o ni a Retaliate stále poškození působí. Pokud se chcete tohoto nepříjemného efektu zbavit, pomůže vám například Purge. Další možností jak se bránit je, nehrát vše na jednu kartu. Pokud můžete čekat, že by vám nepřítel mohl podobnou neplechu provést, rozdělte své síly a neriskujte.



Health
Toto jsou životy vaší postavy. Jakmile klesnou na nulu, většinou postava umírá. Toho se lze vyvarovat ať už léčením, tak různými dalšími podpůrnými efekty, jako jsou například Death Shield nebo Damage Immunity. Hodnotu životů naleznete v pravém dolním okraji karty, hned vedle ikonky srdce. Health můžete také navyšovat kouzly či výbavou a udělat tak svého hrdinu ještě silnějším. Jako obrana před hromadnou ztrátou života funguje Armor o jehož funkci jsme se zmiňovali na začátku článku.



Initiative
Pokud hráč v průběhu akční fáze získá Initiative zahráním karty, znamená to, že se zahráním té další nemusí čekat na reakci nepřítele. Jestli ještě s Artifactem nemáte zkušenosti a nevíte, jak jednotlivé fáze hry fungují, doporučujeme vám náš předchozí návod – Jak hrát hru Artifact. Pokud máte Initiative a přeskočíte kolo, v tom dalším budete začínat.



Lock
Lock zamkne vaše karty na uvedený počet kol a znemožní jejich použití. Každé kolo se hodnota Lock zmenší o jeden bod. Když vyprchá, karty jsou opět připraveny k tomu být použity. Je to pro vašeho oponenta jeden z méně příjemných efektů a tyto hrátky s časem dokáží efektivně oddálit vaši smrt, abyste mohli převzít iniciativu, nepřítele rozdrtit a poté se mu ještě pod knírem potichu vysmát za to, jak blízko vlastně byl.



Modify
Modify trvale změní vybraného hrdinu. Veškeré efekty které hrdina pomocí Modify získá, mu tedy zůstávají i po smrti. Takto nabyté změny nemusí být vždy jen kladné. Kromě silnějšího útoku, více životů nebo nových schopností, může hrdina obdržet i negativní statistiky. Jedinou cestou, kterou se dá tohoto všeho zbavit, je za použití Purge.



Piercing Damage
Pokud jsme se bavili o tom, že Armor blokuje příchozí poškození, u Piercing Damage tomu tak není. Tento druh poškození účinně ignoruje veškerý Armor cíle a vy se tak nemusíte starat o to, jak nabušenou má daný hrdina či creep výbavu. Nejlepší cestou jak se proti tomuto bránit, je držet své hrdiny zdravé, nespoléhat se pouze na Armor a co nejrychleji se zbavovat postav, které jsou Piercing Damage schopny.



Rapid Deployment
Je běžné, že pokud hrdina v Artifact zemře, čeká dvě kola na své oživení z fontány. Rapid Deployment dokáže toto omezení obejít a hrdinu dostat zpět do hry již v dalším kole. Může to být tedy hrdina, který bude rychle přebíhat mezi linkami a podporovat tu, kde to bude zrovna potřeba, a nebo ho třeba využijete “jen” k nasávání damage. To už je na vás.


Regeneration
Další z výčtu schopností, které drží vaše jednotky naživu je Regeneration. Ten se narozdíl od běžného léčení aktivuje během boje, neguje tak poškození, které by karta obdržela a v lepším případě ji i zachrání před smrtí. Funguje tak podobně jako mnohokrát citovaný Armor s tím rozdílem, že nelze penetrovat. Pokud proti Regeneration chcete účinně bojovat, bude se vám hodit Purge.



Retaliate
Nejlepší obrana je útok. Retaliate tohle bere doslova a jako pasivně agresivní hipík mlátí kohokoliv, kdo se jeho držitele jen dotkne. Ať už tento stat získáte z brnění, kouzla, nebo je to trvalý efekt některého z vašich hrdinů, pokaždé když na jeho držitele někdo zaútočí, opětuje poškození právě hodnotou jeho Retaliate.



Purge
Purge je účinný čistící prostředek a postrach všech řádně nabuffovaných hrdinů. Tak jako velké množství efektů může být velice nápomocný, někdy však může být značně nechtěný. Dokáže totiž z postav odstraňovat jak nežádané negativní efekty, tak efekty velice žádané a pozitivní. Odstraní veškeré buffy, které postava dostane trvale pomocí Modify, všechny dočasná vylepšení, ale také i statusy jako Disarm a Silence. Naštěstí, některé karty které Purge efekt obsahují, také modifikují, které efekty zmizí. Například karta Cleansing Rite vás zbaví pouze efektů, jenž na kartu uvrh její nepřítel.


Siege
Strašák všech věží je Siege. Ten dovoluje hrdinům udělovat poškození věžím i pokud je přímo nenapadnou. Když je hrdina blokován (tzn. bojuje s někým jiným, než se samotnou věží), hodnota Siege se převede do poškození které věž obdrží. Cílům se statistikou Siege byste tedy měli věnovat zvýšenou pozornost a co nejdříve se jich zbavit. Třeba za pomocí Purge nebo Condemn.



Silence
Hrdina na kterého byl Silence uvrhnut, nemůže používat jak své aktivní schopnosti, tak schopnosti svých předmětů. Dokonce se jeho přítomnost ani nepočítá do podmínek pro používání kouzel z odvětví dané barvy. Pokud tedy máte na lince jen jednoho červeného hrdinu, nemůžete používat červená kouzla, dokud na něm bude Silence aktivní. Na pasivní efekty se Silence však nevztahuje.



Stun
Stun je kombinace Disarm a Silence. Zabraňuje hrdinům útočit, vracet útok, ale také aktivovat předměty, aktivní schopnosti a umožňovat kouzlení. Ultimátní cesta k tomu, zastavit nepřítele od páchání zbytečné škody. Zde pomůže už jenom Purge.



Taunt
Taunt přinutí tři protější nepřátelské jednotky (jednotku přímo naproti a dva její sousedy – po levé a po pravé straně), aby útočily na držitele Tauntu. Můžete tak zachránit například své slabší jednotky na úkor jednoho silného hrdiny, který poškození pohltí.

