Jak už z žánrového zařazení Artifactu přirozeně vyplývá, karty v této hře zastávají velice důležitou roli. Abyste se v nich neztratili, máme pro vás další z naší série návodů. Podíváme se na to, jak se karty dělí, k čemu se hodí a jak je vlastně můžete získat.
Obsah
- Jak získat karty?
- Dělení dle barvy a kvality
- Dělení dle druhu
- 3.1. Hrdinové
- 3.1.1. Barvy
- 3.1.2. Schopnosti
- 3.1.3. Signature Cards
- 3.2. Kouzla
- 3.3. Předměty
- 3.3.1. Zlaťáky
- 3.3.2. Obchod
- 3.3.3. Výbava pro hrdiny
- 3.3.4. Použitelné předměty
- 3.4. Creepové
- 3.5. Vylepšení
- 3.1. Hrdinové
1. Jak získat karty?
Vaše první karty dostanete hned při zakoupení hry. Konkrétně se jedná o dva startovací balíčky – každý o 54 kartách. Abyste si užili radosti gamblingu, dostanete také 10 booster packů, karetních balíčků, kdy každý obsahuje 12 karet, z nichž vždy alespoň jedna je rare kvality. Hned do začátku tedy obdržíte 228 karet, s kterými můžete vyrazit na bojiště Artifactu. Další karty budete moci dokupovat buďto po booster pacích, dalších balíčcích v ceně $2 za balíček, kupovat je na Steam tržišti, nebo vyměňovat s ostatními hráči. O tom, jak dostat další karty zadarmo, se Valve zatím bohužel nezmínilo.
2. Dělení pomocí barvy a kvality
Kromě různých druhů, které jsou rozebrány dopodrobna níže, dělíme karty ještě podle dalších dvou aspektů – jejich barvy a kvality. Barva nám říká, které karty můžeme hrát, na základě hrdinů, jenž náš deck (balíček) obsahuje. O tom si však povíme více později. Kvalita pak určuje vzácnost karty a v ideálním případě i její sílu. Všechny karty základní kvality – basic, dostaneme ihned po zakoupení hry. Karty ostatních třech kvalit můžeme poté nasbírat v booster pacích, karetních balíčcích o kterých jsme si řekli v minulém odstavci.
2.1. Barva
- Černá
- Černé karty se zaměřuji na systematické vyvražďování nepřátelských hrdinů a plynulý příjem zlaťáků. Dělají vše proto, aby se dostali do vedení už během časných fází hry.
- Červená
- Ze začátku hry jsou červení hrdinové nebývale silní a své oponenty zvládnou bez problému rozdrtit. Tato skutečnost je však vykompenzována slabými kouzly, kterými červené karty disponují.
- Zelená
- Zelené karty jsou karty podpůrné. Svoji převahu na poli si zajistí pomocí přivolaných spojenců ve formě creepů, které následně vylepšují všemožnými buffy.
- Modrá
- Ačkoliv jsou modré karty z počátku slabé, postupem času nabírají na síle. Hrdinové se stanou neohroženými zabijáky a mocná kouzla zvládnou bez problému vyčistit celou herní plochu.



2.2. Kvalita
Sbírat můžete tři z celkem čtyřech kvalit karet. Všechny karty základní kvality – basic, dostanete již při zakoupení hry.
- Basic
- Common
- Uncommon
- Rare
3. Dělení dle druhu
V Artifactu naleznete mnoho rozličných druhů karet. Od hrdinů, kteří tvoří jádro vaší armády, přes creepy, menší jednotky, které jim v tom ochotně vypomáhají, až po kouzla, předměty pro hrdiny, nebo třeba vylepšení herní plochy. Všechny si teď dopodrobna vysvětlíme.
3.1. Hrdinové
Hrdinové tvoří základ každé dobré armády. A protože se často jedná o velice silné karty, jejich počet je na každý balíček limitován pěti kusy. Narozdíl od creepů, menších jednotek, jsou hrdinové schopni nosit výbavu, která jim vylepšuje jejich statistiky. Pokud hrdina zemře, nemusíte zoufat. Po uplynutí dvou kol se znovuzrodí na vámi vybrané lince, a to i se svoji již dříve nabytou výbavou.
Na schématu každé karty hrdiny vidíme hned několik statistik. Ve vrchní části karty jsou tři okénka. Slot pro zbraň – ikona meče, slot pro brnění – ikona štítu a jako poslední, slot pro doplňky označen ikonou prstenu. Na spodní části nalezneme zleva – hodnotu útoku, hodnotu brnění (pokud nějaké hrdina má) a úplně vpravo, hodnotu životů. Pokud má hrdina nějakou svoji speciální schopnost, vidíme ji v levé spodní části, hned nad číslem značícím hodnotu hrdinova poškození.
První tři hrdinové se do hry podívají již během jejího začátku. Jeden další se připojí hned v druhém kole a poslední tuto pětici zkompletuje během kola třetího.
3.1.1. Barvy
I hrdinové ctí, tuto již dříve zmiňovanou mechaniku barev. Barva hrdiny určuje, jaká kouzla můžeme na dané lince hrát. Máme-li na pravé lince vyloženého modrého a zeleného hrdinu, můžeme zde hrát modrá a zelená kouzla. Pokud modrý hrdina zemře, můžeme už hrát pouze kouzla zelená. Je tedy více než žádané, držet hrdiny při životě a starat se o jejich dobré zdraví.
3.1.2. Schopnosti
Až na výjimku v podobě několika červených hrdinů, má každý hrdina své speciální schopnosti. Konkrétní seznam abilit můžeme vidět při pohledu do levé dolní části karty. Dělí se na několik druhů.
Aktivní schopnosti
- Tyto schopnosti musí být manuálně aktivovány hráčem. Každá z nich má také nějaký cooldown – dobu, než může schopnost být použita znovu.
Pasivní schopnosti
- Pasivní schopnosti se spustí pokaždé, když je podmínka k jejich spuštění splněna.
Schopnosti se stálým efektem
- Zmíněný efekt funguje po celou dobu toho, co je hrdina naživu.
3.1.3. Signature Cards
Signature Cards jsou unikátní karty pro daného hrdinu. Pokud máte hrdinu ve svém aktuálním balíčku, máte v něm určitě i tři kopie každé jeho unikátní karty. Tyto karty z balíčku nejdou odebrat a nemůžou být ani vyměněny na tržišti.



3.2. Kouzla
Kouzla jsou vašim hlavní způsobem, jak můžete interagovat s herní plochou. Hrají se v akční fázi (pokud ještě nevíte, jak hra v Artifact probíhá, připravili jsme si pro vás návod) a mají spoustu rozličných efektů. Přivoláte nimi creepy, modifikujete stávající jednotky, udělíte poškození a vlastně můžete dělat skoro všechno, na co si jen vzpomenete.
3.2.1. Barvy
Jako hrdinové jsou i kouzla rozdělena do barevných tříd. Pokud nemáte na lince hrdinu dané barvy, kouzlo nevyčarujete. Jednoduché, zvučné, leč mnohdy nepříjemné.
3.2.2. Mana
Všechno něco stojí. A v Artifactu to platí dvojnásob. Nikdo vám přece nepropůjčí magickou moc jen tak pro nic za nic. V tomto případě je platidlem mana, která není sdílená, ale každá věž ji má vlastní. Co to znamená? Na každé lince můžete hrát jak je libo – samozřejmě v rámci vašeho rozpočtu, a mana na těch ostatních zůstane nepoznamenaná.



3.3. Předměty
Předměty můžete pořídit v nakupovací fázi hry, za jednu z dalších měn – zlaťáky. Mají několik rozdílných druhů a každý dělá něco jiného.
3.3.1. Zlaťáky
Zlaťáky jsou po maně jednou ze dvou měn používaných v Artifactu. Získáváte je zabíjením nepřátel – 1 zlaťák za creepa, 5 zlaťáků za hrdinu. Pokud se vám to zdá málo, můžete použít kouzla k modifikování odměny – keywordem Bounty. Pokud snad potřebujete připomenout, co keywords jsou, věnovali jsme se jim v našem předchozím návodu.
3.3.2. Obchod
Obchod se otevře vždy v nakupovací fázi. Pokaždé zde ke koupi naleznete jednu část výbavy z vašeho balíčku a jeden náhodný použitelný předmět. Neopominutelnou částí obchodu je i tajný obchod. V něm můžete jako bonus pořídit i jeden zcela náhodný kus vybavení.
3.3.3. Výbava pro hrdiny
Jeden z druhů předmětů, které v obchodě lze zakoupit, je výbava pro hrdiny. Ta se ještě dále dělí na několik podtříd – zbraň, brnění a doplňky. Výbava vaše hrdiny permanentně vylepšuje a zůstává jim i po jejich smrti. Jediný způsob, kterým vás může nepřítel výbavy zbavit, je použití keywordu Condemn. Nezapomeňte, že hrdina na sobě může mít vždy jen jeden kus od každé třídy vybavení.
3.3.4. Použitelné předměty
Použitelné předměty se v obchodě vybírají vždy náhodně. Tyto předměty vám pokaždé propůjčí nějaký bonus – vyléčí hrdinu, dovolí vám vybrat si z balíčku další karty a podobně. Po svém použití však zmizí, jako pára nad hrncem.



3.4. Creepové
Creepové jsou menší pomocné jednotky. Narozdíl od hrdinů se nedokáží znovuzrodit a nemůžete je ani vybavit předměty. Většinou se na herní plochu dostanou pomocí některého z kouzel, nebo na začátku kola.



3.5. Vylepšení
Vylepšení jsou speciální druh kouzel, která mají dlouhodobý vliv na celou linku, ve které byla vyvolána. Linky mohou mít hned několik takovýchto vylepšení najednou. Všechny se poté zobrazují u věže jejich majitele. Pokud vám není k užitku, že nepřítel z rozmanitých vylepšení profituje, můžete je zničit, například pomocí keywordu Condemn. V Artifactu nalezneme hned několik druhů vylepšení.
Aktivní vylepšení
- Vylepšení které je nutné manuálně aktivovat hráčem. Stejně jako aktivní schopnosti hrdinů, i tohle má cooldown po který se schopnost nabíjí.
Pasivní vylepšení
- Pasivní vylepšení má efekt, jen pokud je splněna daná podmínka.
Vylepšení se stálým efektem
- Toto vylepšení je aktivováno do doby, než ho nepřítel zničí.


